Przygoda projektantów mody z wzornictwem

Czyżby wielcy projektanci znudzili się projektowaniem ubrań i wzięli się za wzornictwo? Na świecie od kilku sezonów panuje moda na projektowe mariaże. Wielcy kreatorzy mody, zarówno zagraniczni jak i nasi rodzimi, jakiś czas temu postanowili zrobić krok dalej i zaprezentować swoje projektowe umiejętności w designie. Od paru sezonów, Ci którzy bacznie obserwują ten świat, mogą zaobserwuj kolekcje sygnowane znanymi nazwiskami. Przyjrzeliśmy się temu zjawisku bliżej – sprawdźcie jakimi nazwiskami może zostać sygnowana jedna z kolekcji płytek, mebli czy porcelany w Waszym domu. Psss… niektóre z nich znajdziecie w naszej ofercie.

Są wyjątkowe, oryginalne, często śmiałe i łamiące schemat. Przyciągają uwagę i zapadają w pamięć wielu z nas. Kolekcje zaprojektowane przez światowej sławy designerów można znaleźć w katalogach wielu producentów wyposażenia. Ze współpracy z projektantami słyną takie marki jak np. Lufen. Efektem współpracy ze Stefano Giovannoni jest słynna kolekcja Il Bagno Alessi One, znana od lat i niezmiennie popularna, kilkakrotnie aktualizowana i nagradzana (m.in. nagrodą Red Dot). Od kilku lat Laufen współpracuje także z Ludovicą i Robertem Palomba, który stworzyli dla tej marki kolekcję Palomba i Palomba 2012.

Marka Axor Hansgrohe może poszczycić się współpracą z Patricią Urquiola, która stworzyła dla Axora kolekcję wyposażenia ze słynną wanną i umywalką w kształcie balii, której "użyczyła" również swego nazwiska. Jaen-Marie Massaud zaprojektował dla Axora kolekcję wyposażenia Axor Massaud, kilka lat później bracia Ronan i Erwan Bouroullec - kolekcję Axor Bouroullec.

Ze wsparcia znanego nazwiska korzysta również firma Duravit, dla której Philippe Starck stworzy serie ceramiki i mebli Starck1, Starck2, Starck 3 oraz Gorenje projektując designerską linię AGD.  Również firma Roca nie zostaje w tyle – do współpracy zaprosili znanego, włoskiego projektanta mody Giorgio Armani. Łazienka Armani/Roca to koncepcja przekształcenia przestrzeni łazienkowej w wygodne i harmonijne pomieszczenie wyróżniające się indywidualizmem i elegancją.

To tylko niewiele przykładów z masy nazwisk, które podejmują próbę wyjścia poza swoją dziedzinę. Współcześnie zacieranie granic między modą a designem zdaje się zjawiskiem naturalnym, nie powinno więc nas to dziwić - dziedziny te mają ze sobą wiele wspólnego. Wnętrze z metką Louis Vuitton, Armaniego czy Missoni to wcale nie taka odrealniona perspektywa. Luksusowe marki „hight feshion” już od dawna nie sprzedają jedynie ubrań i akcesoriów.

Tropem współpracy międzydyscyplinarnej i zapraszania projektantów mody do pracy nad wnętrzami podążają również polskie marki. Ukochany przez gwiazdy Maciej Zień otworzył jakiś czas temu w Warszawie showroom Zień Home Concept Store, w którym można nabyć meble i akcesoria utrzymane w stylu znanym z kolekcji jego ubrań. Również od lat z polskim projektantem współpracuje marka Tubądzin, proponując w swojej ofercie kolekcje inspirowane największymi miastami świata. Ceramiczne płytki możecie znaleźć również w naszej ofercie, często znajdują miejsce w wielu wyszukanych projektach mieszkań.

W jego ślady poszła również Eva Minge, która w swoim dorobku ma już kolekcję kanap, łóżek, foteli i dywanów dla firmy Mebelplast, czy chociażby serię porcelanowych produktów stworzonych dla producenta porcelany Ćmielów. Do tego grona dołączył też Dawid Woliński. Lista polskich projektantów, którzy współpracują z producentami wyposażenia, powieksza się z dnia na dzień. Kto będzie nastepny? 

Projektanci zaczęli tworzyć kolekcje w charakterystycznym dla siebie stylu, sygnując swoim nazwiskiem ceramikę, meble czy wnętrzarskie dodatki. I tak dwa światy, które czerpały inspiracje od siebie nawzajem, współcześnie wyraźnie na siebie nachodzą.

 Źródło zdjęć: tubadzin.pl/roca.pl/duravit.pl/gorenje.pl/hansgrohe.pl/laufen.pl

Galeria zdjęć

Podobne wpisy

Instagram

archiwum