Chłopiec czy dziewczynka?

Pierwszy czerwca to wyjątkowy dzień, wyjątkowe święto, pełne magii i spełnionych marzeń. Dlatego postanowiliśmy podejść do tematu bardzo ambitnie i wyznaczyliśmy przed sobą wyjątkowe zadanie. Jeden pokój, te same meble, ta sama kolorystyka ścian, ale tylko magia sprawiła, że ta sama przestrzeń, jak za skinieniem magicznej różdżki, zmieniła się w dwa zupełnie różne pokoje. Jeden dla chłopca, a drugi dla dziewczynki. Czy możliwe jest, że jeden równy jest dwóm? Oczywiście, że TAK! Zobaczcie nasze aranżacje w dwóch, zupełnie innych odsłonach.

Chłopiec czy dziewczynka - oto jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie przyszli rodzice. Kiedy w domu pojawia się nowy lokator, wszystko dookoła się zmienia. Niektórzy od razu wiedzą jak urządzą pokój, niektórzy czekają na ostatnią chwilę. Co jednak sprawi, że przestrzeń dla najmłodszych będzie łatwiejsza do urządzania? Odpowiedź jest prosta: neutralna baza. Biel i klasyka! Również i w naszej przestrzeni, którą zmienialiśmy właśnie taką kolorystykę zastaliśmy. To ona stoi za powodzeniem tego projektu. Ciepła, stonowana, delikatna, jest tłem dla całości. Białe meble czy miętowy wzór na ścianie, nie określa żadnej z płci malucha, dlatego gra dodatków i akcesoriów ukierunkuje charakter pokoju. To ogromna zaleta dla tych rodziców, którzy do ostatniego momentu nie wiedzą czy stworzą przestrzeń dla małej księżniczki czy uroczego smyka.

Co jednak sprawi, że przestrzeń dla najmłodszych będzie łatwiejsza do urządzania? Odpowiedź jest prosta: neutralna baza

Przyjrzyjmy się bliżej pierwszej aranżacji, czyli wersji dla chłopca… Miętowy jest kolorem subtelnym i niezwykle lekkim, ma w sobie urok, któremu nie łatwo się oprzeć. Tak przyjemny dla oka kolor to dobry pomysł na pokój chłopca, ważne tylko aby skomponować go z szarością i czernią, wówczas będzie miał ten wyjątkowy, chłopięcy charakter. Wszystkie dodatki, jak poduchy, pudełka, ramki czy tekstylia w odcieniach szarości i czerni tonują wnętrze i podkreślają wyjątkowy klimat. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, jest postawienie na jeden motyw – w naszej aranżacji dominuje motyw pandy, który widoczny jest na poduszkach i dodatkach. Jednak warto pamiętać, że akcesoria uzależnione są od upodobania malucha. Pokój ma dość uniwersalny wystrój, dzięki czemu jak chłopiec będzie rósł, będzie mógł łatwo dekorować go wedle własnych upodobań. Meble również mogą rosnąć wraz z dzieckiem. Regał, biurko czy łóżeczko to elementy podstawowe, ważne żeby były na tyle neutralne, aby mogły posłużyć na wiele lat. Warto również zwrócić uwagę na wydzielenie jasnych stref w pokoju, starajmy się aby przestrzeń była uporządkowana. Wydzielenie przestrzeni przeznaczonej na sen, czytanie, kreatywną zabawę, przechowywanie (ubrania, zabawki) sprawia, że dziecko lepiej się w niej odnajduje. Lepiej również się koncentruje na wybranych czynnościach, którym strefy są przyporządkowane. Dzięki takim podziałom najmłodsi członkowie rodziny szybciej uczą się samodzielności, np. odkładają rzeczy na swoje miejsce.

Chociaż większość dodatków jest w odcieniach różu, barwa ta nie dominuje w całej przestrzeni. Dzięki zestawieniu jej z szarością, bielą i miętą, pokój prezentuje się bardzo delikatnie i świeżo.

Co sądzicie o aranżacji tego samego pokoju dla dziewczynki? Chociaż większość dodatków jest w odcieniach różu, barwa ta nie dominuje w całej przestrzeni. Dzięki zestawieniu jej z szarością, bielą i miętą, pokój prezentuje się bardzo delikatnie i świeżo. Niebagatelną rolę w tej stylizacji odgrywają dodatki: pompony zawieszone nad łóżkiem, wzorzysta tapeta, nowoczesne grafiki ułożone na regale i fotel w kolorze ciemnej fuksji, dumnie prezentujący się w rogu pokoju. To specjalnie wydzielone miejsce dla rodzica, sprzyja wspólnej zabawie i czytaniu bajki na dobranoc.

Niech nasza propozycja będzie inspiracją do zabawy wnętrzem!  

Pamiętaj, że w pokoju malucha powinno być przede wszystkim przytulnie i nastrojowo. Ważne żeby te przestrzenie były piękne. Powinny być również proste, żeby maluchy dobrze czuły się w swoim otoczeniu. Dzieci mają własny gust. Uszanujmy ich zdanie urządzając pokoje dziecięce, ale delikatnie pokierujmy wyborem dodatków. Wnętrze nie musi być stereotypowe, chociaż nasze aranżacje kojarzą się z przypisaniem różu dziewczynce oraz błękitu chłopcu, zachęcamy każdego rodzica do tworzenia wnętrz dziecięcych w oparciu o różne, nietypowe kolory. Urządzanie neutralnego wnętrza dla dziecka może kojarzyć się z bezosobowością miejsca i chłodem – nic bardziej mylnego. Neutralne nie oznacza nijakie. Oznacza to, że pokoik jest czysty, harmonijny, przyjazny dla chłopca, jak i dziewczynki, dla młodszego i starszego dziecka. Niech nasza propozycja będzie inspiracją do zabawy wnętrzem!

Za współpracę dziękujemy salonowi Euforma, który oferuje najszerszy wybór polskich producentów nowoczesnych mebli, dodatków i oświetlenia.

Galeria zdjęć

Podobne wpisy

Instagram

archiwum